Badania endoskopowe u dzieci, artykuł Mille Medica
Endoskopia laryngologiczna/ fiberoskopowe badanie migdałka
W laryngologii dziecięcej bardzo często potrzebne jest wykonanie badania tzw. nosogardła. Jest to część gardła położona do tyłu od jam nosa i u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zwykle jest miejscem, gdzie tkwi przyczyna wielu chorób i problemów dziecka. Problemem tym jest trzeci migdałek, czyli adenoid.
Trzeci migdał jest częścią układu odpornościowego dróg oddechowych dziecka. Razem z innymi migdałkami, przede wszystkim z migdałkami podniebiennymi stanowi ważny element ochrony organizmu przed infekcjami. Jednak u wielu dzieci dochodzi do tak dużego przerostu migdałka gardłowego, że utrudnia on prawidłowe oddychanie i zaczyna sprawiać wiele problemów.
Dzieci, które oddychają w nocy lub w ciągu dnia przez otwarte usta, śpią z otwartą buzią, chrapią i mają przerwy w odychaniu na ogół mają właśnie przerośnięty trzeci migdałek. Dodatkowo taki stan prowadzi do występowania nawracających infekcji, zapaleń uszu, lub wysięku w uszach z pogorszeniem słuchu, rozwoju próchnicy i zaburzeń w rozwoju kości twarzy dziecka.
Po co wykonać endoskopię nosa i nosogardła u dziecka?
Trzeci migdałek jest całkowicie niewidoczny podczas zwykłego badania u pediatry. W gabinecie laryngologa możliwe jest zbadanie tej okolicy przy użyciu specjalnego lusterka, jednak takie badanie zwłaszcza u kilkuletniego dziecka jest mało wiarygodne. Jedynie dwa badania mogą nam ułatwić ocenę wielkości migdała. Są to badanie rentgenowskie (czyli prześwietlenie) i badanie endoskopowe, zwykle wykonywane przy użyciu fiberoskopu. Fiberoskopia jest najnowocześniejszym i najdokładniejszym badaniem górnych dróg oddechowych.
Jak wygląda przygotowanie dziecka do badania i samo badanie endoskopowe u dziecka?
Do fiberoskopii u dziecka nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Nie ma konieczności, aby dziecko przed badaniem było na czczo. Podczas badania dziecka, bardzo cienkim i delikatnym endoskopem ogląda się nos i nosogardło. Możliwe jest także zbadanie gardła i krtani. Lekarz może w trakcie badania pokazać rodzicom, jak wygląda nos i nosogardło dziecka, jak duży jest trzeci migdałek i w jakim stopniu może utrudniać oddychanie dziecka.
Wraz z opisem badania Pacjent otrzymuje płytę DVD z nagranym badaniem. Dzięki temu badanie może być przekazane lekarzowi prowadzącemu w innym Ośrodku, lub porównane z badaniami poprzednimi czy kolejnymi.
dr n. med. Wojciech Kukwa, Mille medica