Jak rozpoznać Zespół Aspergera u Twojego dziecka? Akademia Psyche edukuje

Zespół Aspergera to zaburzenie, należące do całościowych zaburzeń rozwojowych, nazywanych także spektrum autyzmu. Można je określić jako najłagodniejszą postać zaburzeń tego typu.

Występuje częściej u chłopców. W wielu przypadkach można zauważyć podłoże genetyczne, kiedy jedno z rodziców ma pełnoobjawowy Zespołu Aspergera.

Kiedy możesz podejrzewać Zespół Aspergera u Twojego dziecka?

Pierwszymi objawami, które powinny zwrócić Twoją uwagę są problemy w komunikacji. Szczególnie charakterystyczne są odchylenia w używaniu języka. Dziecko z Zespołem Aspergera dosłowne rozumie słowa. Reaguje nieadekwatnie na żarty. Nie rozumie ironii czy zwrotów idiomatycznych. Jeżeli zwrócisz się do Twojego dziecka „Bądź grzeczny bo jak nie to urwę Ci głowę” to w przypadku występowania Zespołu Aspergera dziecko zrozumie to dosłownie. 

Twoją uwagę powinny też zwrócić powtarzalne zachowania. Czynności życia codziennego dziecko będzie wykonywać w powtarzalny sposób. Próba zmiany modelu zachowań będzie budziła opór i gniew.

Kolejnym objawem związaną z występowaniem Zespołu Aspergera, którą możesz zaobserwować u Twojego dziecka to ponadprzeciętne, odstające od poziomu grupy rówieśników zainteresowania. Bardzo nasilone, często obsesyjne. Temat zainteresowań może być dowolny. Ważne jest to, że dziecko jest ekspertem w „swojej” dziedzinie. Dziecko może specjalizować się w budowie kosmosu, funkcjonowaniu komputerów czy historii starożytnej. Trudno taki objaw uznać za niepokojący. Natomiast jest to cecha charakterystyczna dla Zespołu Aspergera. Na każdym etapie rozwoju obraz zaburzenia jest odmienny. Pasja Twojego dziecka może się zmieniać i dziecko z bycia ekspertem w astronomii przejdzie na medycynę lub biologię.

Co powinno zwrócić Twoją uwagę w przypadku dziecka w wieku przedszkolnym?

Kiedy dziecko pójdzie do przedszkola łatwiej zauważysz opóźnienie rozwoju mowy przy na ogół wyższych od rówieśników możliwościach intelektualnych. Zaznaczą się trudności w relacjach, które łatwiej zauważyć w sytuacjach nowych. Twoje dziecko może mieć problemy w relacjach z rówieśnikami. Nie chętnie będzie brało udział w zajęciach grupowych i zabawach z innymi dziećmi. Będzie unikało nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Chętnie natomiast będzie spędzało czas z dorosłymi. 

Twoje dziecko zdecydowanie lepiej będzie sobie radzić w znanych miejscach i okolicznościach.  Może być także nadmiernie aktywne i nie radzić sobie z kontrolowaniem takich emocji jak:

  • gniew,
  • niepokój,
  • agresja.

Dziecko z Zespołem Aspergera będzie się wyróżniało bardzo dobrą pamięcią do szczegółów, cyfr, liter.

Niekiedy widoczne mogą być dysfunkcje w rozwoju ruchowym.

Jak Zespół Aspergera może przebiegać u dziecka w wieku szkolnym?

Twoje dziecko w szkole będzie się wyróżniało na tle grupy. Przez rówieśników może być nazywane dziwnym. Przez nauczycieli niedojrzałym ze względu na trudności w zawieraniu znajomości i budowaniu relacji w klasie. Twoje dziecko może być nadaktywne i nadmiernie szczere, co bywa odczytywane jako brak kultury. Może mieć kłopoty z nauką wynikające nie z braku zdolności tylko z braku zainteresowania. Nauczyciele mogą skarżyć się na brak koncentracji na lekcjach. Natomiast jest bardzo prawdopodobne,że Twoje dziecko będzie uważane są za inteligentne i zdolne. 

W przypadku dziecka z Zespołem Aspergera musisz szczególnie zwrócić uwagę na zmianę szkoły. Początek gimnazjum i liceum wiąże się z narastaniem trudności. Dziecko może popaść w konflikty, co jest wypadkową trudności komunikacyjnych. Jest to bardzo trudny okres dla dziecka. Funkcjonowanie poza grupą rówieśniczą wiąże się z obniżeniem nastroju, depresją i nawet myślami samobójczymi.

Jak najlepiej możesz uniknąć problemów u Twojego dziecka z Zespołem Aspergera?

Ważna jest wczesna interwencja. Wcześnie rozpoznany Zespół Aspergera  daje możliwość szybkiej reakcji, rehabilitacji, nauki umiejętności społecznych, które ułatwiają wejście w grupę rówieśniczą. Wcześnie podjęte działania uczą dzieci socjalizacji i radzenia sobie w codziennych sytuacjach. Wczesna terapia pozwoli Twojemu dziecku uniknąć większości kłopotów w przedszkolu i szkole.

Na jakie czynniki ryzyka musisz zwrócić uwagę u Twojego dziecka?

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe dlatego należy zwracać uwagę na wszystkie parametry związane z rozwojem dziecka od urodzenia. Pierwszym parametrem, który należy uwzględnić w diagnozowaniu Zespołu Aspergera jest niska punktacja Apgar. Każda ciąża wysokiego ryzyka może skutkować powstaniem Zespołu Aspergera. Czynniki ryzyka związane z przebiegiem ciąży to:

  • nadciśnienie,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • niedowaga,
  • ciąża powyżej 35 r.ż.
  • każdy inny stan lub choroba zagrażająca przebiegowi ciąży.

Zespół Aspergera można wykluczyć kiedy dziecko:

  • nawiązuje z Tobą kontakt wzrokowy,
  • odwzajemnia Twój uśmiech,
  • lubi się do Ciebie przytulać,
  • bawi się zabawkami jak inne dzieci,
  • nie płacze z niewiadomych powodów,
  • nie ma problemów z rozwojem mowy. 

Olga Wróblewska
specjalista psychiatra

Poznaj największych ogłoszeniodawców UrsynówAZ