Świadomie używaj słów i... twórz rzeczywistość! O coachingu językowym...

Czy słowa mają znaczenie?

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że słowa nie są rzucane na wiatr.  Słowa to konkretna energia, o konkretnej częstotliwości i innych cechach fizycznych. Mają przeogromny wpływ na nasz umysł, za każdym razem, gdy je wypowiadamy – prosimy, dziękujemy, mówimy komplement, ostrzegamy lub plotkujemy. Przysięga małżeńska, decyzja lekarza i polecenie policjanta to też słowa, mają one moc sprawczą – tworzą tym samym naszą rzeczywistość.

Czy nasze myśli są nasze?

Wszystko, co słyszymy i mówimy, kreuje nasz światopogląd. Jest on jednak budowany na tym, co zostało nam przekazane już w dzieciństwie: na czyichś przekonaniach, poglądach, z których wynikają wdrukowane nam  zachowania… Czy mamy na to wpływ? Tak!

Coaching językowy to intensywny trening umysłowy – uczy jak rozróżniać  słowa, które wspierają, od tych, które nie pozwalają iść naszą wymarzoną drogą. Często niewielka zmiana słowa, tworzy ogromną zmianę w postrzeganiu sprawy, w reakcji na nią i w komunikacji z drugą osobą. Zdejmuje ten ciężar znaczeniowy, z którym szliśmy prawdopodobnie przez wiele lat.

Które słowa wydają się bardziej pozytywne?

Ciężko czy nielekko? Problem czy sprawa do załatwienia? Świat bez wojen, czy w czasie pokoju? Sprzątasz mieszkanie, bo jest bałagan, czy aby było czysto? Decyzja o świadomym życiu należy wyłącznie do nas.

Język to potężne narzędzie

Używane właściwie, może spowodować, że będziemy umieli pewnie i precyzyjnie formułować wizję życia, jakiego naprawdę chcemy, a potem ją zrealizować.

Komunikacja z drugim człowiekiem to podstawa naszego funkcjonowania w społeczeństwie. Język prawdy, język radości, język empatii i język pozytywu – to gwaranty dobrych relacji  – w rodzinie, w pracy. Aby je stosować, trzeba je poznać, trzeba mieć świadomość jak działają i jak dużo możemy nimi zrobić. Tym zajmujemy się w Quantum Institute.

Naukowcy wielokrotnie dowiedli, że myśli i język bezpośrednio oddziałują na nasz system nerwowy i programując procesy poznawcze, sprawiają, że nasz świat wygląda tak, a nie inaczej. Nasz podświadomy umysł rejestruje ogromne ilości bodźców słownych dziennie. Przetwarza je potem zgodnie z wcześniej “zainstalowanym oprogramowaniem”. Czy masz czasem wrażenie, że czyjeś słowa wprowadzają Cię w złość? Czy na pewno tak jest? Kto i co tak naprawdę rządzi Twoim życiem? Które idee myślowe przekuwasz na struktury językowe, tak, aby składały się na Twoje życie? Czy te stare, negatywne, są Ci jeszcze potrzebne? Jak je rozpoznać? Jak zmienić na korzystne?

Nowe kompetencje  w pracy

Czy chcesz poznać swoje własne sposoby widzenia świata i dowiedzieć się jak wpływają na Twoje życie? A może interesuje Cię co i jak mówić, czego zaś i w jaki sposób nie mówić, aby Twoja rzeczywistość była pełna sukcesów, zadowolenia i zdrowia? Co mówić w pracy, aby osiągać cele, sprawnie komunikować się ze współpracownikami, klientami i szefem?

Jak mówić do dzieci?

Z pozoru pozytywny język, może programować bardziej szkodliwie niż ten negatywny. Na ile precyzyjnie wiedzą to rodzice, dziadkowie, nauczyciele, trenerzy tańca, karate, dentyści, lekarze, psychologowie? Czy słowa używane jako straszenie, zawstydzanie, szantaż, nagrody, kary służą prawidłowemu rozwojowi?  Coaching językowy uświadamia, co mówić do naszych pociech, aby wzrastały w poczuciu bezpieczeństwa, szacunku, zaufania i radości życia.

Jak uczyć się języków obcych?

Ten temat jest nam także bliski. Wielokrotnie mieliśmy uczniów, którzy wiele razy uczyli się od podstaw, dochodząc donikąd. Mieli blokady w mówieniu, mimo że rozumieli bardzo dużo. W Quantum Institute uczymy zgodnie z potrzebami i możliwościami mózgu. Rozprawiamy się raz na zawsze z barierami, nieśmiałością, brakiem płynności.

O autorce: Joanna Kulig-Borges – założycielka Instytutu Coachingu Językowego Quantum od prawie dwóch dekad zajmuje się słowem. Jest językoznawczynią, slawistką, coachem, trenerką programowania neurolingwistycznego oraz metodyczką nauczania języków obcych i nauczycielką wg osiągnięć neurodydaktyki – nauki przyjaznej mózgowi. Po wielu latach studiów i badań nad językiem wróciła do Polski i zajęła się rozwojem osobistym. Coaching językowy zrodził się poprzez połączenie tych wszystkich kompetencji w jednej osobie.

Poznaj największych ogłoszeniodawców UrsynówAZ